Diş Buğdayı Malzemeleri

0 629

ANADOLU GELENEĞİMİZ DİŞ BUĞDAYI 

Çok eski zamanlardan kalan diş hediği olarak da bilinen diş buğdayı günümüze kadar gelmiştir. Diş buğdayı bebeğin ilk dişinin çıkması ile beraber yapılır.

Diş buğdayı nedir? Nasıl yapılır?

Diş buğdayı (diğer adıyla diş hediği) Anadolu’dan bize miras kalan bir gelenektir. Ülkemizde diş buğdayı kültürü yörelere göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin bebeğin ilk dişini gören kişi bebeğe hediyeler almak zorundadır. Genel olarak diş buğdayı partisi aile ve yakın çevreler arasında yapılır. Bazen de diş hediği hazırlanır kaselerin birine şeker veya farklı bir yiyecek saklanır kime çıkarsa o kişi bebeğe hediyeler alır.

Diş buğdayı partisinde bebeğin önüne makas, oyuncaklar, kitap ve meslek belirtisi olan materyaller konulur. Geleneğe göre bebek bunlardan hangisini tutarsa o mesleği seçeceğine inanırlar. Tabi güzel bir meslek seçince aile arasın da bir övgü belirtisi olur.

 

dis-bugdayi-parti-fikirleri-parti-malzemeleri

Minik oğlunuzun ve ya kızınızın diş çıkarmaya başlamasını kutlayan ve önceden diş hediği diye de bilinen bu partilerde, eş dost bir araya gelip bebeğin yeni dişi ve hayata attığı bu güzel adımı kutluyor. Diş buğdayı malzemelerini hem parti seti halinde hem de ayrı olarak külahları, bardakları, tabakları ve diğer süsleri satın alarak evde güzel bir süsleme hazırlayabilirsiniz.

dis-bugdayi-16-kisilik-parti-seti-pembe-500x500 dis-mavi-cubuklu-gozluk-500x500

Bu ürünlere mağazamızdan veya internet sitemizden kolayca sahip olabilirsiniz. Ürünleri partiye katılacak kişi sayısına göre hazırlamanız gerekir. Sizler için hazırlanmış olan parti setleri işinizi kolaylaştıracaktır. Ekonomik parti setlerine yine ilaveler yaparak tamamlayıcı ürünlerden ekleme yapabilirsiniz.

dis-bugdayi-cupcake-susu-pembe-2-500x500 dis-bugdayi-kulah-sapka-mavi-500x500

Diş buğdayı malzemeleri alırken sitemizde bol ürün çeşitliliği ve farklı tasarımları bulabilirsiniz. Birbirinden şirin malzemelerden yapılan, diş şeklinde tabaklar, bardaklar, süslemeler, şeker külahları, diş figürlü balonlar, peçeteler ve daha neler neler var.

Diş buğdayını pişirmenin amaçları, çocuğa esenlik getirmesi, sıhhatli olması, rızkının bol olması ve geçmişten günümüze gelen bir geleneğin sürdürülmesi olarak sayılabilir. Diş buğdayını hazırlarken, aşurelik buğday kullanırız. Tıpkı aşure yapar gibi buğdayları haşladıktan sonra, şekerleme veya isteğe göre nar, fındık ve ceviz ekleriz.

dis-bugdayi-8-kisilik-parti-seti-mavi-500x500

Diş buğdayı için hazırlanmış kaselere hazırlanan buğdayı ikram için servis edebilirsiniz. Geleneklere göre diş buğdayının içine bir takım küçük takı malzemeleri saklanır. Bu malzemeler kime denk gelirse, o kişi bebek için hediyeler alır ve baştan aşağı donatır. Diş buğdayı ile ilgili malzemeleri ve süslemeleri internetten hem kredi kartı ile hem de banka havalesi ödeme koşulları ile satın alabilirsiniz.

Diş buğdayı malzemeleri ile hazırladığınız bu güzel partinin fotoğraflarını ileride çocuklarınıza göstererek bu hoş hatıranın anılarını saklayabilirsiniz.

Diş Buğdayı Hatıra Çerçevesi
Diş Buğdayı Hatıra Çerçevesi

Diş buğdayı parti malzemeleri online satın almak için tıklayınız.

 

Diş buğdayı partisi için arama terimleri:
diş buğdayı nasıl yapılır
diş buğdayı organizasyon
diş buğdayı parti fikirleri
diş buğdayı parti malzemeleri
diş buğdayı süslemeleri
diş buğdayında neler yapılır